Araç Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Araç kullanımı gündelik hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Birçok kişi bu durumu tutku haline getirmiştir ve sürekli olarak alım satım işleri ile ilgilenmeye başlar. Geliştirilen ikinci el araba alım satım piyasası sayesinde ise ikinci el araçların alım ve satım işlemleri oldukça kolay şartlarda gerçekleşir. Ancak belirli hususlara dikkat edilmediğinde hem alıcılar hem de satıcılar başta terör örgütlenmeleri olmak üzere birçok dolandırıcılık ile karışabiliyorlar. İki taraflı mağduriyete sebep olan bu durum karşısında tarafların ellerinden gelen fazla bir şey olmadığı için çoğu zaman araçlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu nedenle ticari işlem gerçekleşeceği durumlarda tarafların her konuda bilgi sahibi olmaları ve bilinçli şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirmeleri önerilmektedir.


 

Araç Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç satın almayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır; Araçta plaka olması çok önemlidir. Plaka olmayan araçlarda plaka talep edilmeli ve sorgulaması yaptırılmalıdır. Eğer araç satış işlemlerinde acele ediliyorsa bu durumunda dikkatli olunmalı. Aceleye getirilen işler daima hayırlı olmaz. Eğer şüphe uyandırıcı ve kafa karıştırıcı şekilde hareketler sergileniyorsa bu durumda da dikkatli olunması gerekir. Bir araç satış işleminde araç sahibinin net olması ve kendinden emin görünmesi gerekir. Araç satış işlemlerinde ödemenin noter huzurunda gerçekleşmesi her türlü dolandırıcılığın ve yasal olmayan işlemlerin yapılmasının önüne geçilir.


 

Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç alımı yapılacağı durumlarda sahip olunması gereken bilgiler şu şekildedir;

  • Genelde ilk etapta talep edilen kaporalar ödenmemelidir. Verilecekse de oldukça az bir meblağ tercih edilmelidir. İlk etapta verilecek fahiş kaparo fiyatlarında birçok dolandırıcılık olayı yaşanabilir.

  • Alınacak aracın değeri normal piyasadan düşük ise bu durumda dikkatli olunması gerekir. Çünkü dolandırıcılar değerinin oldukça altında olan araçları piyasa fiyatının altında göstererek alıcıya satma çabası içine girerler.

  • Satın alınacak araca karar verildikten sonra mutlaka araç detaylı incelenmeli ve bir uzmandan bilgi alınmalıdır.

Aynı zamanda aracı almaya karar verdikten sonra notere mutlaka aracın ruhsattaki sahibi ile gitmek gerekir. İmza yetkisi olmayan mal sahipleri ile yapılan alışverişler daima geçersiz sayılmaktadır.Pro Elit Auto Ekspertiz | TSE - HYB Belgeli & Noter Beyanlı İzmir Oto Ekspertiz