Oto Ekspertizde TSE İle HYB Belgesinin Önemi


TSE tarafından yapılan bilgilendirme toplantısı sonrasında oto ekspertiz işlemi yürüten istasyonlardan gerekli belgelerin talep edileceğine dair bir açıklama yapıldı. Bu noktada ise ekspertiz desteği alacak kişilerin muhakkak TSE belgesi olmasına ve gerekli standartları taşıması gerektiği konusunda da kamuoyuna gerekli bilgi verildi. Ekspertiz desteği almak isteyen kişilerin destek alacağı firmanın TSE belgesine sahip olup olmadığını mutlaka araştırmaları tavsiye ediliyor. TSE belgesine ek olarak bu desteği sunan firmaların hizmet yeterlilik desteği olarak bilinen HYB belgesine sahip olmaları da gerekmektedir. TSE ile HYB belgesine sahip ekspertiz hizmetleri daha güvenilir olarak değerlendirildiği için daha geniş bir müşteri kitlesine gerekli hizmeti sağlarlar.


 

Oto Ekspertizde Geçerli TSE Belgesi Nasıl Alınır?

Oto ekspertizde geçerli TSE Belgesinin alınabilmesi için Resmi gazetede yapılan açıklamalar incelendiğinde Hizmet Yeterlilik Belgesi (HYB) zorunlu hale getirilmiştir. TSE ile HYB olarak bilinen belgelerin alınmasının da zorunlu olması dikkat çekiyor. Oto ekspertiz hizmeti sunan firma ya da şahısların öncelikli olarak bağlı oldukları Ticaret İl Müdürlüklerinden cokey numarası almaları gerekiyor. Daha sonraki süreçte ise gerekli belgelerin alınması için TSE’ye müracaat edilir. Denetlemeye gelen ekipler tarafından Karayolu Motorlu taşıtlar test merkezlerince iş yerini denetlenir. Denetleme esnasında işyerinin ne kadar büyüklüğe sahip olduğu, çalışma koşulları, iş sağlığı ve güvenliği koşullarının yerine getirilip getirilmediği incelenir. Bunlara ek olarak mekânın ölçüm raporları, teknik açıdan yeterli donanıma sahip olunup olunmadığı, kalibrasyonla ilgili raporlar başta olmak üzere birçok değerlendirme yapılıyor. Değerlendirmelerden tam not alan kuruma da TSE belgesi veriliyor.


 

TSE İLE HYB Belgelerine Sahip Olmak Zorunlu mu?

Ekspertiz hizmeti verebilmek için firmaların TSE ile HYB belgelerine sahip olmaları gerekiyor. Bu noktada bu belgelere sahip olmayan firmalar, müşteriler tarafından pek beğenilmeyen ve güvenilirlik açısından göz ardı edilen bir firma olarak değerlendirilir. Ancak bu belgelere sahip olan firmaların bu noktada herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını söylemek mümkündür.


 

TSE ile HYB Belgesi Bulunan Ekspertiz Firmaları Güvenilir mi?

TSE ile HYB belgesine sahip olan ekspertiz firmaları güvenilir firmalar olarak biliniyor. Bu firmaları tercih ederek ekspertiz hizmeti alan kişilerin herhangi bir sorun ile karşılaşmayacakları söylenebilir.


 Pro Elit Auto Ekspertiz | TSE - HYB Belgeli & Noter Beyanlı İzmir Oto Ekspertiz