SIKÇA SORULAN SORULAR


Firmamızda yapılan testler 19 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan TS13805 standartlarına uygun olarak sağlanmaktadır.

Boya kontrol ve arıza tespit cihazlarımız Araçlarda boya olup olmadığını ölçer. Bu cihaz ile hem alüminyum hemde metal yüzeylerde boya kontrolü yapılabilir.

Araçların daha önce motor, şanzuman vs gibi elektronik aksamlarında arıza olup olmadığı kontrol edilir. Beyin hafızasında arıza kaydı bulunup bulunmadığına bakılır. Bazı araçlarda km değerinin değişip değişmediği kontrol edilebilir

Aracın motor performansı beygir gücü ve tork ölçümü yapılarak fabrikasyon değerleri ile karşılaştırma yapılır. Bu bilgiler bizlere aracın motor durumu ile ilgili bilgiler verir

Aynı zamanda test esnasında vites değişimlerinin kontrolü, kavrama, direksiyon sistemi kontrolü, aracın ivmelenme grafiği gözlemlenir.

Aracın kaporta saç aksmanında kapılarda ön ve arka çamurluklarda motor kaputunda bagaj kapağında tavanda ve kapılarda herhangi bir değişim boya veya lokal boya işlemi kontrolleri ile tabanda şaselerde podyelerde direklerde ön ve arka panellerinde havuz sacında herhangi bir işlem olup olmadığı kontrol edilir. Bu bilgiler aracın geçmiş zamanlarda kaza hasar durumu ile ilgili bilgiler verir.

Fren ölçümü testimiz tüv-türk muayene istasyonları ile aynı ölçüm ve kriterlere sahiptir. Fren testinde aracın hem toplam fren gücünü hem de her tekerlek için ayrı ayrı kuvvetlerin dağılımını ölçer. Bu sayede aracın frenleme performansıyla birlikte ani frende aracın sağa veya sola çekim durumunu tespit etmiş oluruz. Güvenli frenleme için fren kuvveti tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda dengeli fren dağılımına ihtiyaç vardır.

Makas lift ile aracınız yukarı kaldırılır. Aracın alt kısmında herhangi bir yağ kaçağı(motor, şanzıman, karter, v.b.)yıpranmış bir parçası(akslar direkiyon sistemi alt takım parçaları)veya alttan bir hasarı olup olmadığı kontrol edilir.

Süspansiyonlar araçların stabil sürüş dinamikleri içerisinde hareket etmesini sağlar. Bu hem konfor hemde güvenli sürüş demektir. Süspansiyon testinde amortisörlerin ayrı ayrı basınçları kontrol edilir. Dirençleri ve farklılıkları ölçülür.

Bu testte aracın tekerlek duruş pozisyonları(rot ayar dengeleri-aks duruş pozisyonları) kontrol edilir bu sayede aracın ön düzeni hakkında bilgi sahibi olunur. Aynı zamanda seyir halinde araçta sağ veya sola çekme olup olmadığını öğrenmiş oluruz. Bu da bize aracın güvenli sürüşü ile ilgili bilgi verir.

Elektronik testimizde aracın üzerinde bulunan özelliklere göre değişiklik göstemekle beraber. Temel olarak aracın motor beyni otomatik şanzıman beyni fren(abs) beyni hava yastık(aırbag) beyni ve klima beyni v.b. sistemleri son model ve sürüm cihazlarımızla kontrol edilir. Bu sayede araçla ilgili elektroniksel herhangi bir arıza olup olmadığını tespit etmiş oluruz.

Araca uygulanan bütün testlerin elektronik ortamda cihazlar tarafından elde edilen test bilgileri ve yetkili personelin açıklamaları ile birlikte resmi evrak halinde kaşe ve izmalı olarak çıktı alınır. Ardından müsterilerimize açıklamalı olarak sözlü ifade edilir. Sonrasında müşterilerimizin sormak istedikleri konularla ilgili danışmanlık yapılır.


Pro Elit Auto Ekspertiz | TSE - HYB Belgeli & Noter Beyanlı İzmir Oto Ekspertiz